• MATIKA 9+

Ako minulý školský rok, aj tento rok vediem na našej škole záujmový útvar Matika 9+. Jeho cieľom je poskytnúť žiakom záverečného ročníka dostatočné vedomosti a zručnosti v matematike tak, aby zvládli náročné testovanie deviatakov a aj samotné prijímacie pohovory v závere školského roka.

O dôležitosti tejto malej maturity svedčí fakt, že drvivá väčšina stredných škôl ocenňuje na prijímacích pohovoroch výsledky žiaka pridelením bodov v súlade s dosiahnutým výsledkom na testovaní. Zvládnutie Testovania 9 tým poskytuje žiakom dobrú štartovaciu pozíciu v snahe dostať sa na školu podľa vlastného výberu.

Druhým dôvodom pre prácu tohto záujmového útvaru sú samotné prijímacie pohovory, kde matematika často zohráva dôležitú rolu. Úlohy na prijímačkách sú viac-menej zhodné s úlohami na testovaní, ale napriek tomu sa tesne pred termínmi prijímacích pohovorov budeme venovať úlohám z prijímacích pohovorov vybraných stredných škôl podľa požiadaviek žiakov.

Dva staršie testy budeme počítať "na ostro", aby si žiaci jednak zvykali na časový stres a tiež vedeli, ako sú na tom s vedomosťami. Prvý budeme počítať približne po prvom mesiaci.

Čaká nás zložité obdobie, veľa náročnej práce a samotná snaha učiteľa na úspech stačiť nemôže. Preto záleží hlavne na žiakoch samotných, ako pristúpia k príprave. Neviem nič zaručiť bez aktívnej spolupráce a zodpovedného prístupu žiakov samotných. Vlani som sa presvedčil, že sa to dá a táto skúsenosť ma poháňa do práce aj dnes...

Mgr. Anton Pierog

Organizácia práce

Stretávať sa budeme každý štvrtok na 7. vyučovacej hodine.

Plán prípravy nájdete na tomto mieste, alebo v PDF formáte na tomto mieste.

Začali sme najstarším testovaním z r. 2008 a postupne sa budeme venovať novším a novším úlohám. Tieto staršie testy majú len 20 úloh, čo znamená, že každé naše stretnutie bude venované jednému ročníku. Novšie testy majú 30 úloh a tieto si potom rozložíme na dve stretnutia. Čo nestihneme prerátať v škole, ostane na domácu prípravu. Začiatok ďalšieho stretnutia venujeme práve týmto úlohám, ktoré preriešime spoločne iba v prípade, že väčšina žiakov si s úlohou nevedela rady. Zvyšné predebatíme.

Pokiaľ bude niekto na stretnutí chýbať, odporúčam PRERÁTAŤ si príklady, ktoré sme počítali v škole a vypracovať úlohy na doma. Ešte raz pripomínam, že sa nezaobídeme bez aktívnej práce. Matematika sa nedá naučiť, matematiku treba dostať do krvi a to sa dá jedine rátaním príkladov.

Pomôcky

1. Veľký čistý zošit na riešené úlohy
    2. Kalkulačka
    3. Rysovacie potreby - 2 trojuholníkové pravítka s ryskou, ostrá ceruzka (najlepšie pentelka), guma, funkčné kružidlo, uhlomer