• Pred 30. rokmi

• Budova ZDŠ vo Veľkej Čalomiji sa začala stavať v roku 1971. Vyučovanie sa začalo v septembri 1976.

Prvým riaditeľom tejto školy bol p. Ján Daubner, ktorý sa významne pričinil o výstavbu a vybavenie  školy. Do novej budovy sa presťahovali žiaci a učitelia zo starej školy.

Prvým prvákom na tejto škole bola triednou učiteľkou p. Anna Strhárová. Školu navštevovalo spolu 195 žiakov. Počet žiakov z roka na rok stúpal (v roku 1982/83 navštevovalo školu 266 žiakov). Brány školy opúšťalo v priemere 28 žiakov, ktorí pokračovali v štúdiu na stredných a vysokých školách.

Absolventi našej školy sa uplatnili v rôznych profesiách, napr. strojný inžinier, architekt, lekár, chemický inžinier, zdravotná sestra, ekonóm, učiteľ, poľnohospodár, prípadne ako vzorný rodič.