• Školský vzdelávací program Základnej školy Veľká Čalomija 65

        • Základná škola Veľká Čalomija 65, 991 09 Veľká Čalomija



          Školský vzdelávací program pre I. a II. stupeň ZŠ – ISCED 1 a ISCED 2


          Motto: Otvorená škola plná šťastných, komunikatívnych a telesne zdatných žiakov,  pripravených pre život


          Stupeň vzdelania: ISCED 1 , ISCED 2
          Dĺžka štúdia:  9 rokov
          Vyučovací jazyk: slovenský
          Študijná forma: denná
          Druh školy: štátna, plnoorganizovaná

          Predkladateľ:
          názov školy:             Základná škola Veľká Čalomija 65
          adresa:            991 09 Veľká Čalomija 65
          IČO:            37831704
          Riaditeľ školy:                     Mgr. Ján Petrík
          Kontakty:             skola@zsvcalomija.edu.sk
                      t. č. 047/4894254
                      www.zsvcalomija.edupage.org

          Platnosť dokumentu:    od 1. 9. 2011
          Vydal: riaditeľ školy:           Mgr. Ján Petrík    


          Všeobecná charakteristika školy

          1. Veľkosť školy


               História budovy našej školy sa začala 1.9.1976 slávnostným otvorením novej budovy základnej školy v obci Veľká Čalomija.
              Škola je citlivý mechanizmus zložený z detí, učiteľov, vychovávateľov, ekonómov, kuchárok, upratovačiek, školníkov, kuričov a ďalších. Všetci spolupracovníci našej školy dokázali našim žiakom ponúknuť vždy nové zaujímavé projekty, prostredníctvom ktorých sa mohli realizovať, učitelia vzdelávať a dopĺňať prostredie školy novými učebnými pomôckami.
             Tradíciou našej školy je, že žiaci sa pravidelne zúčastňujú vedomostných olympiád z rôznych predmetov, športových súťaží a súťaží v umeleckom prednese. Školu reprezentujú veľmi úspešne a umiestňujú sa na popredných miestach.
             Základná škola Veľká Čalomija 65 je štruktúrovaná ako plno-organizovaná škola. Na prvom stupni sú tri triedy /III. trieda – trieda so spojenými ročníkmi 3. a 4./ a na druhom stupni  štyri triedy /V.trieda – trieda so spojenými ročníkmi 5.a 9.roč./. V budove školy majú svoje sídla aj Materská škola Veľká Čalomija,  Špeciálna základná škola internátna Veľká Čalomija a alokované pracovisko Základnej umeleckej školy Modrý Kameň.  

           
          2. Charakteristika žiakov a pedagogického zboru


               Spádová oblasť školy je pomerne veľká. Okrem žiakov z Veľkej Čalomije školu navštevujú žiaci z obcí: Koláre, Lesenice, Chrastince, Malá Čalomija, Slovenské Ďarmoty, Záhorce, Kosihy nad Ipľom, Balog nad Ipľom, Veľká Ves nad Ipľom, Ipeľské Predmostie a Dolinka.      
               V škole prevládajú deti tvorivé, zvedavé, túžiace po vedomostiach. Nájdu sa však aj ich protipóly. Neustále sa zvyšuje počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pri práci s nimi dodržiavame doporučené spôsoby hodnotenia a postupy pri vyučovaní, ktoré nám odporučia odborníci z CPPPaP vo Veľkom Krtíši.
                  Žiaci, ktorí sú individuálne integrovaní v bežných triedach školy, majú vypracované individuálne plány z predmetov odporučených špeciálnymi pedagógmi. Podľa nich postupujú pri dodržaní metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu pre žiakov s výchovno-vzdelávacími potrebami. Tieto plány sa polročne vyhodnocujú so špeciálnymi pedagogičkami z CPPPaP vo Veľkom Krtíši.
                  Na I. aj II. stupni ZŠ pedagogickí pracovníci odporúčajú v prípade potreby rodičom žiakov vyšetrenie v týchto zariadeniach a spoluprácu s nimi. Dodržiavajú odporúčania vo vyučovacom procese. Spoluprácu medzi poradňou , rodičmi, žiakmi a vyučujúcimi usmerňuje výchovná poradkyňa. CPPP a P vo Veľkom Krtíši na základe vyšetrení odporúča individuálnu integráciu a spoluprácu so špeciálnym pedagógom.
              Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia venujú pozornosť predovšetkým ich triedni učitelia. Motivujú rodičov žiakov k  spolupráci so školou.
                Žiaci s nadaním majú možnosť navštevovať krúžky, v ktorých vedúci rozvíja ich talent. Takýmto žiakom sa vyučujúci venujú aj v čase mimo vyučovania aj  v príprave na predmetové olympiády a iné súťaže. Úspechy týchto žiakov sú prezentované na nástenke v škole. Nadaní žiaci sú na konci roka odmeňovaní radou rodičov. Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je dosiahnuť optimálny rozvoj ich nadania a pripraviť ich na tvorivé využitie tohto nadania v prospech spoločnosti. Okrem rozvoja výkonových charakteristík nadania sa kladie dôraz na harmonický osobnostný vývin nadaných detí a žiakov, ich emocionálne charakteristiky i sociálne vzťahy.
               Základnú školu vo Veľkej Čalomiji  navštevuje priemerne 10 žiakov s rôznymi vývinovými poruchami učenia ako sú dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia a podobne.
                Rozvoj školy vidíme vo forme dostatočného množstva vzdelávacích aktivít, v rozvoji informatiky, prírodovedných predmetov,  v jazykovo – pohybovom zameraní, v rozvoji IKT a v intenzívnejšom používaní moderných didaktických pomôcok, či v intenzívnejšej spolupráci medzi učiteľmi a rodičmi, vo výchove aktívnych žiakov ochotných spolupracovať a v  intenzívnejšom zapájaní sa školy do rôznych projektov.
                Dostupnosť didaktických prostriedkov pre učiteľov je na priemernej úrovni, rovnako ako dostupnosť výpočtovej techniky pre učiteľov i žiakov. Dostupné didaktické prostriedky sú často nefunkčné a zastarané, ale na druhej strane sa v poslednej dobe postupne dopĺňajú modernejšími a funkčnými, ktoré vyhovujú požiadavkám modernej školy a s ich pomocou je možné implementovať do vyučovacieho procesu najnovšie vyučovacie metódy. Všetci učitelia sa zhodli na tom, že používanie jednotlivých didaktických prostriedkov napomáha kvalite vzdelávania a to najmä v tom, že žiaci majú možnosť viacerými spôsobmi získať vedomosti a vedia si mnoho vecí ľahšie predstaviť. Rovnako  tieto prostriedky umožňujú vo väčšej miere zapojiť žiakov do vyučovacieho procesu a upútať ich pozornosť na dlhší čas, pomôžu šetriť a efektívnejšie využiť čas na vyučovacej hodine.
           
          Priemerný počet učiteľov je 11.
           
              Pedagogickí zamestnanci: spĺňajú kvalifikačné požiadavky stanovené zákonom, preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy a udržaní neformálnej disciplíny, riadia svoj sebarozvoj a celoživotné učenie v odbornej oblasti a osobnostnom raste, sú ako súčasť kolektívu schopní vzájomnej efektívnej a ľudsky podporujúcej komunikácie, spolupráce, práce v tímoch a kooperatívneho riešenia problémov.
            Vedúci pedagogickí zamestnanci: svojimi manažérskymi spôsobilosťami vytvárajú predpoklady pre fungujúce, motivované  spolupracujúce spoločenstvo v škole, vytvárajú podmienky pre svoj odborný a osobnostný rast, ako aj všetkých členov kolektívu vzhľadom na ich osobný záujem a potreby školy.
             V našej škole máme dobre zabezpečenú odbornosť vyučovania. Nedostatok pociťujeme len vo výučbe výchovných predmetov. V škole pracuje výchovný poradca, koordinátori pre prevenciu, VMR a ENV. Externých učiteľov máme na náboženskú výchovu.
                      Učitelia školy navštevujú priebežne ponúkané vzdelávacie aktivity, ale aj rozširujú svoje aprobácie.
           
          Prehľad o kvalifikačnej štruktúre zamestnancov nám poskytuje tabuľka :
          Vychovávateľka ŠKD má stredoškolské vzdelanie.
           
          Tabuľka – Kvalifikačná štruktúra
               Bez VŠ vzdelania    Bakalárske štúdium    Vysokoškolské vzdelanie    1. atestácia    2. atestácia    Rigorózna skúška    Dizertácia (PhD., CSc.)
          Muži    0    1    2    1    0    0    0
          Ženy    1 (3)    0    9 (10)    7 (8)    0    2 (3)    0
          Spolu    1 (3)    1    11(12)    8 (9)    0    2 (3)    0
           
          Nnnnn – od 1.9.2012

                   
          4. Organizácia prijímacieho konania

                      Základná škola Veľká Čalomija 65 neorganizuje prijímacie konanie.
                      Zápis žiakov do 1. ročníka sa koná v termíne od 15.januára do 15.februára v príslušnom kalendárnom roku. Prednostne zapisujeme žiakov zo školského obvodu. Sú na ňom prítomní rodičia, špeciálny pedagóg a učitelia z našej školy.






          5. Dlhodobé projekty

          Projekty
          1. Škola podporujúca zdravie
          Škola podporujúca zdravie je projekt iniciovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou – úradovňou pre Európu, Komisiou Európskych spoločenstiev a Radou Európy.

          Škola podporujúca zdravie smeruje k dosiahnutiu zdravého spôsobu života pre všetkých, ktorí v škole pracujú alebo s ňou prichádzajú do styku. K tomu vytvára príslušné podmienky najmä s ohľadom na bezpečnosť a pocit istoty a spolunáležitosti so školou, úpravou prostredia a psychosociálnej klímy v škole. (Koordinátor – Monika Tóthová/

          Na našej škole sa snažíme vytvárať podmienky pre praktické uplatnenie týchto zásad:

          1. DEMOKRACIA - princíp demokracie uľahčujúcich učenie, osobný a sociálny vývin a zdravie.
          2. ROVNOSŤ - napomáhanie citovému a sociálnemu vývinu každého tak, aby dosiahol svoj plný potenciál bez diskriminácie (bez strachu, nátlaku, šikanovania, atď.).
          3. AKTÍVNE A TVORIVÉ VYUČOVANIE - účasť žiakov na riadení procesov v triede a škole, zvažovaní alternatív a rozhodovaní (veria si, vedia presadiť svoje záujmy, nie sú pasívni, atď.).
          4. PROSTREDIE - vytváranie atmosféry pohody.
          5. SPOLUPRÁCA - škola, zdravotníctvo, rodičia, obecné zastupiteľstvá, sponzori.
          6. EMPATIA - schopnosť vcítiť sa do konania iných.

          2. Čas premien
          Tento program pomáha mladým ľuďom orientovať sa, poskytuje im optimálny rozsah informácií o zmenách v období dospievania,upevňuje ich hygienické návyky a formuje u nich pozitívny prístup k svojmu telu a k sebe samému. /Koordinátor: Mgr. Ján Petrík/
           3. Recyklohry
          Recyklohry sú školský recyklačný program, ktorého cieľom je prehĺbiť znalosti žiakov v oblasti triedenia a recyklácie odpadov a umožniť im osobnú skúsenosť so spätným odberom použitých drobných elektrozariadení. /koordinátor: Bc.Dominik Antolov/.

          Škola má skúsenosti aj s donorskými projektmi:
          1. Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách
          Trvanie projektu: od roku 2007 do roku 2013
          Počet zúčastnených interných : 1
          Cieľová skupina: učitelia všeobecnovzdelávacích predmetov
          Charakter aktivít: Vzdelávanie učiteľov ZŠ a SŠ zamerané na rozvoj vlastnej digitálnej gramotnosti, zručností v oblasti využívania modernej didaktickej techniky a na rozvoj ich poznania v oblasti využitia IKT vo vzdelávacom procese konkrétnych predmetov
          Výsledky projektu: inovovanie a modernizovanie obsahu, metód a výstupov vyučovacieho procesu pre nové kompetencie práce v Modernej škole 21. storočia.


          2. Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách
          Trvanie projektu: od roku 2009 do roku 2013
          Počet zúčastnených interných : 3
          Cieľová skupina: Učitelia 1.stupňa základnej školy
          Charakter aktivít: Rozširujúce/doplňujúce vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov
          Výsledky projektu: Zabezpečenie kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni základnej školy v prechodnom a dlhodobom období a prispeje k premene tradičnej školy na školu modernú.

          3. Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít

          Trvanie projektu: 1.10.2011 – 31.1.2015
          Cieľová skupina: žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a zamestnanci školy
          Hlavnými aktivitami projektu sú:
          • Vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
          • Podpora celodenného výchovného systému
          • Technická podpora aktivít národného projektu
                      
          Naše každoročné akcie:  Mesiac  úcty k starším, Oslavy Zimy, Fašiangový karneval, Aktivity ku Dňu Zeme, Výchovné koncerty, Beh proti drogám, školské výlety a exkurzie.
           
          6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

                      RŠ má 11 členov. Zasadá podľa potreby pri prerokovávaní dokumentov,  správ školy, tiež na podnet zriaďovateľa, rodičov, prípadne riaditeľa školy. Na zasadnutiach sa riešia podnety rodičov a pomoc škole. Združenia rodičov sa konajú pravidelne dvakrát do roka.
           
          Škola spolupracuje s týmito inštitúciami:
          •    Policajný zbor Slovenskej republiky – Obvodné oddelenie Vinica                                                                                                            
          •    ÚPSVaR, obecné úrady (deti zo SZP a školská dochádzka, motivačný príspevok a učebné pomôcky)                                                                                                                                                  
          •    CPPPaP Veľký Krtíš, ŠPPP pri Špeciálnej základnej škole Veľký Krtíš (vzdelávacie aktivity, diagnostika detí)                                           
          •    Obecný úrad Veľká Čalomija        
          •    Firma Molnár Nitra
          •    SHR G. Polhos, SHR Okolenský
          •    ZUŠ Modrý Kameň
          •    ŠZŠi Veľká Čalomija
          •    Materská škola Veľká Čalomija
                                                              

          7. Priestorové a materiálno-technické podmienky

                      Všetky triedy  sídlia v jednej budove, ktorá má 35 rokov.   Odborné učebne máme na hudobnú výchovu, prácu s PC, na chémiu a fyziku, anglický jazyk, nemecký jazyk, slovenský jazyk, technika a pomocné práce v kuchyni. Ďalej sú tu priestory pre vedenie školy, hospodárku, zborovňa a kabinety, ktoré slúžia na odloženie pomôcok.  Na športové aktivity slúži telocvičňa a športový areál vedľa školy. Ku škole patrí školská záhrada a veľký areál so školským dvorom a trávnatými plochami. Priestory pre hygienu žiakov a učiteľov sú čiastočne zrekonštruované. Na stravovanie slúži priestranná školská jedáleň, kde sú podávané desiaty a obedy.  Vybavenie učebnicami je pomerne dobré.
              Škola je pre žiakov vybavená 20 počítačmi. Z ostatných komunikačných zariadení máme 2 projektory, 1 interaktívnu tabuľu, 4 tlačiarne,  bezdrôtové internetové prepojenie v rámci budovy. Väčšina z nich sa používa na vyučovaní.
              Škola má vlastnú internetovú stránku, na ktorej sa aktualizujú rôzne akcie školy a popisujú sa aktivity, ktoré sa na  škole zrealizovali. Súčasťou stránky je aj internetová žiacka knižka, vyučujúci v jednotlivých ročníkoch, zoznamy žiakov jednotlivých tried,  fotogaléria, jedálny lístok,  a podobne.
                   
          8. Škola ako životný priestor
           
               Vyhovujúca sociálna klíma je dnes všeobecne považovaná za nevyhnutný predpoklad úspešného fungovania akejkoľvek sociálnej skupiny. Atmosféra strachu, pocity ohrozenia, frustrácie a stresu bránia rozvinutiu efektívnej ľudskej činnosti. Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na: upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb. Zameriavame sa na výzdobu chodieb, aktualizáciu násteniek o aktivitách školy, umiestneniach výsledkov súťaží našich žiakov v jednotlivých kolách. Aktivitami koordinátora prevencie sa snažíme eliminovať prejavy šikanovania a užívania akýchkoľvek návykových látok. Triedni učitelia sa snažia o  budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pedagógmi.  Zabezpečujeme vhodnú štruktúru pracovného režimu a odpočinku žiakov a učiteľov, vhodného režimu vyučovania s rešpektovaním hygieny učenia, zdravého prostredia učební (tried) a ostatných priestorov školy podľa platných noriem – odpovedajúce svetlo, teplo, nehlučnosť, čistota, vetranie, hygienické vybavenie priestorov, primeraná veľkosť sedacieho a pracovného nábytku.    

                                  
          9. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a učiteľov

              Staráme sa o vhodný stravovací a pitný režim žiakov (podľa vekových a individuálnych potrieb žiakov). Bezpečnosť a ochranu zdravia zaručuje aktívna ochrana žiakov pred úrazmi, dostupnosť prvej pomoci z materiálneho aj ľudského hľadiska, vrátane kontaktov na lekára, či iných špecialistov. Vytvárame bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie, vykonávame poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Pravidelne školíme zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Pravidelne sú vykonávané kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a snažíme sa  o odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií. Spolupracujeme s bezpečnostným technikom, ktorý sa zaoberá BOZP na odbornej úrovni.
                                        
          Charakteristika školského vzdelávacieho programu


          Pedagogický princíp školy
           
                Aktuálne smerovanie európskej školskej politiky charakterizuje úsilie o kvalitu školy a výučby. Dôraz pritom kladie na autonómiu škôl a samostatnosť v rozhodovaní o ich ďalšom smerovaní, ekonomizáciu ich prevádzky, rôznorodosťou zloženia žiakov na škole a inováciou a modernizáciou školského kurikula.
              Pedagogické princípy sú základné, najvšeobecnejšie, najdôležitejšie požiadavky na systém výučby, v súlade so všeobecnými cieľmi vzdelávania a zákonitosťami výučby. Určujú charakter výučby.
                 Naša škola si stanovila pedagogické princípy, ktoré sa sústreďujú na  plné rozvinutie osobnosti žiaka, na výchovu a vzdelávanie spôsobom, ktorý žiakom umožní získanie nasledujúcich vedomostí, zručností a spôsobilostí žiakov – našich absolventov:   
             
          komunikačná spôsobilosť
          •    ovláda spisovnú slovenčinu slovom i písmom
          •    dorozumie sa v bežných komunikačných situáciách
          •    chápe potrebu vzdelávania sa v cudzom jazyku
                      K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôžu rozhovory, referáty, modelové situácie a rozhovory so žiakmi.

          digitálna spôsobilosť
          •    vyhľadáva, hodnotí a využíva pri učení rôzne zdroje informácií a IKT
          •    pozná riziká spojené s využívaním IKT
                      K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôže práca s PC na hodinách, rozhovory o rizikách používania internetu a negatívnych vplyvoch reklamy, tvorba projektov na určené alebo vybrané témy
           
          spôsobilosť učiť sa učiť
          •    za pomoci učiteľa vie zistiť svoj preferovaný učebný štýl,
          •    vie používať sebahodnotenie, sebareflexiu a sebakritiku
          •    plánuje, realizuje a riadi svoje vlastné učenie.
          •    vie vyberať, zhodnotiť, spracovať a využívať získané informácie v procese učenia
                K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôžu modelové situácie na hodinách,  vypracovanie režimu dňa, jeho dodržiavanie a nácviky hodnotenia a sebahodnotenia.
           
          spôsobilosť uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky
           
          •    používa matematické myslenie a základy prírodovednej gramotnosti na riešenie praktických problémov
                      K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôžu riešenia úloh z praxe, záujem o  celospoločenské problémy, prípravou projektov, štúdiom odbornej literatúry a iných zdrojov.
           
          spoločenské a občianske spôsobilosti
          •    robí dobré meno škole,
          •    vytvára dobré medziľudské vzťahy,
          •    chápe význam spoločenských noriem a pravidiel, dodržiava zákony právneho štátu,
          •    uvedomuje si význam tvorby a ochrany životného prostredia.
               K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôže začlenenie do kolektívu, dodržiavaním zásad spolužitia, pestovaním hrdosti, akceptovaním autority, pozná problémy životného prostredia

          spôsobilosť v iniciatívnosti a podnikavosti
          •    je aktívny, tvorivý, schopný začať riešiť rôzne projekty, podľa vlastných záujmov a potrieb,
          •    žiak plánuje svoj vlastný rozvoj, stanovuje si čiastkové ciele
                      K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôže aktívny prístup, prekonávanie osobných bariér pri vystupovaní a obhajovaní vlastného názoru napr. projekty a ich prezentácie nielen pred spolužiakmi ale aj rodičmi na prezentáciách celoročných tém v máji a júni. Nacvičovaním skúša dosiahnúť krok za krokom svoj cieľ.
           
          spôsobilosť kultúrne sa vyjadrovať a mať kultúrne vedomie
          •    cení si  kultúrno-historické dedičstvo vlastného národa a ľudové tradície
          •    správa sa kultivovane, primerane okolnostiam
          •    toleruje kultúrnu a etnickú rôznorodosť
                      K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôže poznanie dedičstva, najmä prijamym kontaktom, exkurziami, študovaním literatúry a iných dostupných prameňov, dodržiavaním zásad spoločenského správania a nácvikmi sa učí rozlíšiť dobro od zla. Je prístupný iným etnikám a národom najmä pri priamom kontakte s takýmito ľuďmi.
           
          osobné spôsobilosti
          •    pozná svoje silné a slabé stránky
             K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôžu sebakritika a sebahodnotenie, ktoré získame postupne nácvikom z modelových situácií

           FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ
          •    zvýšiť finančnú úroveň a myslenie žiakov
          •    vedieť si vytvoriť osobný finančný plán
          •    vedieť sa orientovať vo finančnom svete bankových služieb, poisťovníctva, úverov, dlhov a podobne
                K jej získaniu a zdokonaleniu nám pomôže získanie vedomostí, orientácia v ponuke bankových produktov, porovnávaním, výpočtovými dôkazmi v matematike a hlavne nácvik situácií, hľadanie riešení, poznaním situácie vo vlastnej rodine.
                Ciele výchovy a vzdelávania v našom školskom vzdelávacom programe vychádzajú z cieľov stanovených v  Štátnom vzdelávacom programe, v Školskom vzdelávacom programe, analýzy vlastnej práce, dosiahnutých výsledkov a doterajšieho zamerania.

                 Chceme upevňovať tradície školy a budovať inštitúciu prístupnú verejnosti, atraktívnu pre žiakov a rodičov. Chceli by sme umožniť týmto subjektom otvorený prístup do školy s možnosťou zdokonaľovať sa napríklad v počítačovej gramotnosti, čo je zatiaľ umožnené iba žiakom v popoludňajších hodinách formou krúžkov a na vyučovacom procese. Na škole prebieha už projekt v rámci EÚ Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách, ktoré navštevujú 2 vyučujúce I. stupňa. Niekoľko učiteľov sa zúčastňuje inovatívnych foriem vzdelávania  na posilnenie ich kompetencií pri vzdelávaní žiakov. Ide o  Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách. Z nasledovných skutočností vyplýva, že rozhodujúcim faktorom premeny tradičnej školy na modernú je  pedagogický zbor, podporovaný rodičovskou verejnosťou a obcou ako zriaďovateľom školy. Vzdelaný učiteľ a profesionál výučby je pre  súčasných žiakov rozhodujúcim činiteľom pri zlepšovaní kvality výučby. Potreba zmeny v školskom vzdelávacom systéme vyplýva aj zo skutočnosti, že sa musíme prispôsobiť zmenám na trhu práce, aby naši absolventi boli lepšie pripravení na ďalšie štúdium a pre trh práce. V neposlednom a veľmi dôležitom rade je aj skutočnosť, že sa zmenil postoj žiakov k učeniu a k získavaniu vedomostí. Žiaci majú možnosť získavať vedomosti aj z iných zdrojov, predovšetkým sú to média a internet a tomu treba prispôsobiť vyučovanie.
               Modernizáciu výučby chceme zmeniť kultúry výučby smerom k spoluúčasti na učení sa, k tvorivosti, k interaktívnemu a zážitkovému učeniu sa žiakov, ktoré je založené na ich skúsenostiach a prepojené so životom.
              Na základe analýzy súčasného a žiadaného stavu bude hlavným cieľom výchovy a vzdelávania všestranný rozvoj žiaka pri rešpektovaní jeho jedinečnosti a vytvorenie kladne pôsobiacej klímy.
               

          Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
           
          Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, u ktorého je potrebné zabezpečiť ďalšie zdroje na podporu efektívneho vzdelávania. Použitie ďalších zdrojov umožní vytvoriť kvalitatívne nové prostredie, zodpovedajúce potrebám žiakov, ktorí si vyžadujú špeciálny prístup vo vzdelávaní. Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby sú u žiaka diagnostikované školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie.
          Špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou je požiadavka na úpravu podmienok /obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov/ vo výchove a vzdelávaní pre žiaka. Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia alebo nadania alebo vývinu žiaka v sociálne znevýhodnenom prostredí, zohľadnenie ktorých mu zabezpečí rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností alebo osobnosti ako aj dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je spravidla:

          1.    žiak so zdravotným znevýhodnením, t. j.
          -    žiak so zdravotným postihnutím (s mentálnym postihnutím, so sluchovým
          postihnutím, so zrakovým postihnutím, s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou
          schopnosťou, s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami, s viacnásobným
          postihnutím);
          -    žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami (poruchou
          aktivity a pozornosti, s vývinovou poruchou učenia, s oneskoreným alebo nerovnomerným
          psychomotorickým vývinom), žiak s intelektovým výkonom v hraničnom pásme, žiak s poruchou správania

          2.    žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia

          3.    žiak s nadaním




          Pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami /ŠVVP/ vychádzame z platných dokumentov, najmä zo zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a z vyhlášky č. 320/2008 o základnej škole, ako i z ďalších platných a záväzných dokumentov.
          V tejto oblasti našej práce je nutná zvýšená spolupráca školy, žiaka, jeho rodičov a školského poradenského zariadenia.
          V rámci školy ide najmä o spoluprácu triedneho učiteľa s ostatnými vyučujúcimi, výchovného poradcu a vedenia školy. Podmienkou zdokonaľovania práce so žiakmi so ŠVVP je neustále vzdelávanie pedagogických pracovníkov v tejto oblasti. Zásadnou podmienkou úspešnej práce s týmito žiakmi je neustála komunikácia s rodičmi žiaka.


          Zásady komunikácie učiteľa s rodičom:  

          -    vytvorenie dostatočného časového priestoru na rozhovor s rodičom
          -    získanie si dôvery rodičov, poskytujeme im jasné a zrozumiteľné informácie,
          podporujeme a povzbudzujeme ich pri problémoch
          -    vzájomné počúvanie sa  
          -    rozhovor musí prebiehať v pokojnej atmosfére, vedieme ho optimisticky, pedagóg
          hľadá neustále riešenia ako pomoc pre rodiča
          -    situácie, ktoré sme s dieťaťom zažili, jeho správanie, reakcie iba popisujeme, ale ich
          nehodnotíme
          -    uvádzame zdroje svojich informácií a to isté umožňujeme aj rodičom
          -    stanovíme „pravidlá hry“, ujasníme si pojmy a trváme na dodržiavaní týchto pravidiel
          -    celý rozhovor je jasnou snahou učiteľa poradiť rodičom, hľadať riešenia a ponúknuť
          im pomoc
          -    uskutočňujeme zápis zo stretnutia s autentickým podpisom oboch, príp. všetkých
          zúčastnených strán, ktorý eviduje triedny učiteľ alebo výchovný poradca
           
          Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením
           
          Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením je okrem
          všeobecných cieľov, vychovávať a vzdelávať týchto žiakov tak, aby čo najviac rozvinuli vlastné kompenzačné mechanizmy, aby plnohodnotne vnímali, prežívali vlastný život a aby sa stali tvorcami hodnôt, ktoré vytvoria cieľavedomou činnosťou.
          Ak je zdravotné znevýhodnenie žiaka takého charakteru, že je mu potrebné vytvoriť špeciálne podmienky na vzdelávanie, takýto žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a musí byť na škole evidovaný ako žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, za podmienky súhlasu jeho zákonného zástupcu.
          Potvrdenie o tom, že žiak má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vydáva podľa kompetencií školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie a na základe odborného vyšetrenia.
          Žiak, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, musí mať vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program. Individuálny výchovno-vzdelávací program vypracováva vyučujúci v spolupráci so špeciálnym pedagógom školy.
          Žiak môže mať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby počas celého vzdelávacieho cyklu alebo len počas limitovaného obdobia, čo sa posudzuje na základe výsledkov odborného vyšetrenia školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
          Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorý sa vzdeláva v bežnej triede základnej školy, musí mať zabezpečené odborné personálne, materiálne, priestorové
          a organizačné podmienky v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej jeho individuálnym potrebám.
          Ak je žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v jednom alebo viacerých vyučovacích predmetoch, vypracuje vyučujúci daného predmetu v spolupráci so špeciálnym pedagógom ako súčasť individuálneho vzdelávacieho programu Úpravu učebných osnov konkrétneho predmetu. Ide o úpravu obsahu vzdelávania žiaka, t. j. vychádza sa z učebných osnov predmetu. Vyučujúci učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom vypracuje postupnosť krokov pri preberaní učiva príslušného predmetu.
          Úprava učebných osnov predmetu, ktorá je súčasťou individuálneho vzdelávacieho programu, sa vypracováva len pre tie vyučovacie predmety, v ktorých žiak nemôže postupovať podľa učebných osnov daného ročníka.
          Individuálny výchovno-vzdelávací program sa v priebehu školského roka môže upravovať a doplňovať podľa aktuálnych špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka. Úpravy výchovno-vzdelávacieho programu sú výsledkom odborných konzultácií všetkých
          zainteresovaných odborníkov a oboznamuje sa s nimi aj zákonný zástupca žiaka.
          Individuálny výchovno-vzdelávací program podpisuje riaditeľ školy, triedny učiteľ, špeciálny pedagóg a zákonný zástupca žiaka.

          Výchova a vzdelávanie detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia
           
          Sociálne znevýhodnené prostredie (znevýhodnenie chudobou alebo kultúrou) sa definuje ako
          prostredie, ktoré vzhľadom na sociálne a jazykové podmienky nedostatočne stimuluje rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností jednotlivca, nepodporuje jeho efektívnu socializáciu a neposkytuje dostatok primeraných podnetov pre rozvoj osobnosti. Spôsobuje sociálno-kultúrnu depriváciu, deformuje intelektuálny, mravný a citový rozvoj jednotlivca a z aspektov edukácie ho z týchto dôvodov považujeme za osobu so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          Špeciálne edukačné potreby dieťaťa sú požiadavky na špeciálne uspôsobenie podmienok, organizácie a realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu tak, aby zodpovedali osobitostiam žiaka, ktorého telesný, psychický alebo sociálny vývin sa výrazne líši od štandardného vývinu.

          Sociálne znevýhodnené prostredie (ďalej SZP) je pre žiaka rodina :  
          -    ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima,
          -     v ktorej aspoň jeden z rodičov alebo osoba, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie,
          -    v ktorej najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné, alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie,
          -     ktorá má neštandardné bytové a hygienické podmienky (napr. žiak nemá vyhradené miesto na učenie, nemá vlastnú posteľ, nie je zavedená elektrická prípojka a pod.).
          Špecifickým cieľom výchovy a vzdelávania žiakov zo SZP je prostredníctvom eliminácie alebo odstránenia hendikepov vyplývajúcich zo sociálneho znevýhodnenia (komunikačné schopnosti, kultúrne a sociálne vylúčenie, hygienické návyky...) dosiahnuť primeraný rozvoj ich schopností.
          Vo všetkých organizačných formách vzdelávania je potrebné vytvárať žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia špecifické podmienky pre ich úspešné vzdelávanie a
          uspokojovanie ich špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb, najmä:
          -    vytvárame atraktívne edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové
          špecifiká detí,
          -    pri vytváraní školských vzdelávacích programov zohľadňujeme atraktívne edukačné
          prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká detí zo sociálne
          znevýhodneného prostredia,
          -    zabezpečujeme pomoc pri realizácii výletov, exkurzií, aby sa dieťa mohlo takýchto aktivít zúčastňovať

          Výchova a vzdelávanie detí a žiakov s nadaním
           
          Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je dosiahnuť optimálny rozvoj ich
          nadania a pripraviť ich na tvorivé využitie tohto nadania v prospech spoločnosti. Okrem rozvoja výkonových charakteristík nadania sa kladie dôraz na harmonický osobnostný vývin nadaných detí a žiakov, ich emocionálne charakteristiky i sociálne vzťahy.
          Základné podmienky vzdelávania žiakov s nadaním v bežných triedach základných škôl (integrované vzdelávanie):
          Ak si rozvoj nadania žiaka bežnej triedy vyžaduje vytvoriť mu na vzdelávanie špeciálne podmienky, jedná sa o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, čo musí byť potvrdené odborným vyšetrením. Zaradenie takéhoto žiaka do programu pre nadaných žiakov je možné iba s informovaným súhlasom jeho zákonného zástupcu.
          Pre integrovaného nadaného žiaka je treba vypracovať individuálny výchovno-vzdelávací program, prípadne môže postupovať podľa skupinového výchovno-vzdelávacieho programu, ak je v triede integrovaná skupina nadaných žiakov s rovnakým druhom nadania. Za vypracovanie týchto programov je zodpovedný triedny učiteľ v spolupráci s príslušnými odbornými pedagógmi (podľa predmetov, v ktorých sa nadanie rozvíja). Pri tvorbe individuálnych výchovno - vzdelávacích programov spolupracuje so zariadením výchovného poradenstva a prevencie.


          SWOT analýza súčasného stavu školy
           
          Silné stránky školy
           
          •    Učitelia majú žiakov radi
          •    Dominuje partnerský prístup, prevláda pozitívne hodnotenie žiaka
          •    Iniciatívny prístup učiteľov k plneniu nad  úloh v škole. Ochota pomôcť rámec pracovnej náplne
          •    Samostatnosť a sloboda rozhodovania učiteľov v procese výchovno-vzdelávacej práce
          •    Ďalšie odborné vzdelávanie  učiteľov
          •    Dobré pedagogické zázemie takmer pre všetky predmety
          •    Dobré technické zázemie (kuchyňa, jedáleň, telocvičňa, športový areál, dostatok učební)
          •    Zabezpečenie vzdelávania pre deti  so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v špeciálnych triedach
          •    Ideálne okolie pre zdravý a  všestranný vývoj detí ( školský dvor,   park,  klzisko)
          •    Široká ponuka vzdelávania mimo vyučovania v rámci krúžkovej činnosti  
           
          Slabé stránky školy
          •    Nedostatočný počet kvalifikovaných učiteľov výchovných predmetov a informatiky
          •    Škola nemá možnosť pomôcť pri riešení bytových problémov mladých učiteľov
          •    Havarijný stav budovy školy
          •    Zastarané vybavenie školy
          •    Učebné pomôcky sú zastarané.  Ich obnova je finančne náročná
          •    Vývoj počtu žiakov
          •    Stále viac úloh nesúvisiacich s vyučovaním
          •    Slabá finančná motivácia učiteľov
          •    Zhoršujúca sa spolupráca s rodičmi problémových detí
          •    Chýbajúce vlastné herne pre ŠKD
          •    Nedostatočné materiálne vybavenie ŠKD
          •     Vybavenie školskej knižnice

           Príležitosti        
                                                                        
          •    možnosti zapojenia do projektov
          •    dotváranie ŠkVP podľa potrieb
          •    poskytovanie trávenia voľného času žiakom v priestoroch školy
          •    vystupovanie na verejnosti
          •    spolupráca s rodičmi
          •    spolupráca s inými školami v regióne
          •    možnosti realizovať zdravý životný štýl

          Ohrozenia
           
          •    klesajúci počet žiakov
          •    nedostatok sponzorov
          •    zníženie dotácii štátu na žiaka
          •    ekonomický pokles regiónu a nezamestnanosť
          •    zhoršené sociálne postavenie rodičov
          •    nezáujem rodičov o spoluprácu so školou u problémových žiakov
          •    neschopnosť ovplyvňovať finančnú politiku štátu ohľadom finančného ohodnotenia učiteľov

                Zameranie školy bude smerovať k posilneniu silných stránok a postupnému odstraňovaniu slabých. V odstránení mnohých však potrebujeme najmä pomoc štátu a verejnosti.
              Absolvent programu nižšieho sekundárneho vzdelania získa vysvedčenie s doložkou - so špeciálnym vyznačením ukončenia programu poskytnutého základnou školou. Tým splní podmienku na pokračovanie vo vzdelávaní na  vyššom sekundárnom stupni (na všeobecnovzdelávacom alebo odbornovzdelávacom type vzdelávania), v priebehu ktorého ukončuje povinné základné  vzdelávanie (povinnú školskú dochádzku). V prípade ukončenia základného vzdelávania (povinnej školskej dochádzky) na úrovni ISCED 2B môže tento absolvent vstúpiť do pracovného procesu ako nekvalifikovaný pracovník. Žiak, ktorý absolvoval 1-ročnú základnú odbornú prípravu na úrovni ISCED 2C, získava osvedčenie o absolvovaní programu základného odborného vzdelávania garantujúceho zaučenie v danom odbore, má otvorenú možnosť získať i vysvedčenie potvrdzujúce ukončenie povinnej školskej dochádzky. Podľa toho absolvent môže vstúpiť priamo na trh práce buď ako pracovná sila s minimálnou odbornou kvalifikáciou alebo pokračovať v štúdiu na úrovni 3C.   Dosiahnutie tohto  stupňa vzdelania je pre všetkých žiakov nevyhnutnou podmienkou pokračovania v ďalšom štúdiu.
           


          Profil absolventa
           
                      Primárne vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre I. stupeň základnej školy., dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.
              Nižšie stredné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre II. stupeň základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.

               Absolvent našej školy by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť  svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, byť schopný starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami, poznať metódy prírodných vied (hypotéza, experiment, analýza) a diskutovať o prírodovedných otázkach, mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov, poznať svoj región a byť naň hrdý, mať schopnosť vnímať dejiny vlastného národa vo vzájomnom prepojení s vedomosťami zo všeobecných dejín, dobre ovládať slovenský jazyk a sám sa starať o kultúru svojho písomného a ústneho vyjadrovania, ovládať dva svetové jazyky, mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy, byť  si vedomý svojich kvalít ,byť pripravený uplatniť sa v zamestnaní a byť zodpovedný za svoj život.  
                 Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.
           
          Našim cieľom je vychovať absolventa, ktorý má tieto spôsobilosti:
           
          •    k celoživotnému učeniu sa
          •    sociálne a komunikačné
          •    efektívne používať jeden cudzí jazyk v písomnej i hovorenej forme,
          •    používať 2. cudzí jazyk v bežnej komunikácii, chápať čítaný a hovorený text,
          •    napísať základné dokumenty – žiadosť, životopis, súkromný a úradný list,
          •    identifikovať tému v napísanom texte a rozhovore a vyhľadať informácie v texte,
          •    vyjadriť a obhájiť svoj názor na prečítaný text (dielo) v jazykoch,
          •    aplikovať čitateľskú gramotnosť v praktickom živote
          •    uplatňovať základ matematického myslenia hlavne praktickom živote
          •    v oblasti komunikatívnych a informačných technológií
          •    používať digitálnu, informačno-komunikačnú gramotnosť pri štúdiu, získavaní
          •    informácií, pri osobnej komunikácii a súčasne vedieť aplikovať tieto poznatky pri
          •    samotnej tvorivej  práci  v základných programoch,
          •    riešiť problémy: občianske, sociálne a personálne, pracovné, smerujúce k iniciatívnosti a podnikavosti,
          •    vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry,
          •    používať kreativitu pri využívaní svojho nadania a prezentovaní svojho talentu na verejnosti,
          •    prepájať svoje osobné záujmy so záujmami tímu, školy, resp. spoločnosti,
          •    používať v praktickom živote zásady demokracie, humanizmu, tolerancie a antidiskriminácie,
          •    využívať mravné hodnoty vo vzťahu k ostatným,
          •    uvedomovať si svoje práva v  kontexte so zodpovedným prístupom k svojim povinnostiam,
          •    starať sa o svoje psychické i fyzické zdravie,
          •    vedieť aplikovať pracovno-technické vedomosti a zručnosti v bežnom živote
           
                  Predstavu nášho absolventa by sme chceli dosiahnuť práve modernizáciou našej školy jej premeny z tradičnej na modernú. Absolvent našej školy by mal mať určitú úroveň prosociálneho správania, schopnosť spolupracovať a komunikovať s inými ľuďmi a pomáhať im.  Mal by pochopiť, že škola nie je bojiskom medzi učiteľom a žiakom, ale dáva možnosť naučiť sa, ako sa má ďalej vzdelávať a tvorivo pristupovať k učeniu. Mal by pomocou učiteľa spoznať svoj učebný štýl. Našim cieľom je vychovať žiaka, ktorý  dokáže produkovať nové a hodnotné nápady a myšlienky, riešenia. Chceli by sme, aby žiaci pochopili, že  tvorivosť dáva životu zmysel, pochopiť ho ako spôsob sebarealizácie a spôsob ako získať nezávislosť v myslení. Ideálnym stavom by bolo, keby sa nám podarilo vyškoliť absolventa tak, aby vedel čo najefektívnejšie a najrýchlejšie využiť získané vedomosti v praxi.
                 Myslíme si, že odencyklopedovaním a odmemorovaním vyučovania  sa nám to podarí a využijeme na to všetky možné dostupné prostriedky z projektu hlavne z oblasti informatizácie školstva a zakúpením nových efektívnych a moderných učebných pomôcok. Náš súčasný žiak strávi v škole približne štvrtinu svojho života, a preto chceme, aby sa v škole cítil dobre a nadobudol pocit, že tam patrí, ako člen rodiny.
                 Od našich učiteľov chceme, aby boli skôr koordinátormi a manažérmi v triedach, a tak sa snažili rozvíjať  kompetencie žiakov.
           



          Poslanie školy
           
          Poslaním našej školy je predovšetkým:
          •    základná príprava predovšetkým pre ďalšie vzdelávanie na stredných školách a stredných odborných školách v regióne
          •    komplexný rozvoj osobnosti a rozvoj schopnosti učiť sa
          •    kvalitná príprava pre tvorivý, aktívny a plnohodnotný život v spoločnosti ľudí ako aj  pre ďalšiu akceptáciu na trhu práce
           
          Uznávané hodnoty
           
                      Jedným z cieľov, ktoré si škola stanovila je vštepiť žiakom zmysel a cit pre správne nastavenie svojho hodnotového systému. Jeho hlavnými prvkami by mali v zmysle plnenia tohto cieľa byť najmä:
          •    sloboda a zodpovednosť
          •    hodnota, dôstojnosť a identita každého jedinca – uznanie individuálnych rozdielov medzi jednotlivcami
          •    dôvera v rast žiaka
          •    chyba ako prostriedok učenia
          •    reflexia ako cesta k osobnému rozvoju
          •    spolupráca, vzájomná komunikácia
          •    učenie sa aktívnou činnosťou
           

          Vízia školy
           
          Otvorená škola plná šťastných, komunikatívnych a telesne zdatných žiakov,
           pripravených pre život.
           
                      Stratégia vyučovania určuje metódy a formy práce, ktorých premyslený výber, logické usporiadanie a kombinovanie je prostriedkom motivácie a usmernenia žiakov na vyučovaní a učení. Pôjde o výber vyučovacích metód, podmienenosť výberu metód vyučovania, možnosti triedenia vyučovacích metód podľa cieľov, učiva, rôznych ciest a spôsobov, ako dosiahnuť cieľ vyučovacieho predmetu, popis rôznych foriem vyučovania (integrované, skupinové, programové, individuálne, vyučovacie bloky, projekčné etapy, vyučovanie v rôznom prostredí, organizácia konzultácií v iných formách vzdelávania ako je denná, exkurzie, športové aktivity, účelové kurzy, rôzne výchovné aktivity súvisiace so vzdelávaním.
                      Zameriame sa na metódy a formy práce, ktoré budú  rozvíjať v prvom rade kľúčové spôsobilosti a budú v súlade so zámermi školy.
                      V oblasti rozumovej výchovy je našim cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu,  sebahodnotenie. Osobnostný a sociálny rozvoj žiakov budeme realizovať individuálnym prístupom, diferenciáciou žiakov, prácou v skupinách a vo dvojiciach. Pri upevňovaní učiva využívať samostatnú prácu žiakov na projektoch pri vyhľadávaní informácií z rôznych zdrojov a ich spracovanie. Budeme využívať na získanie nových poznatkov vychádzky a exkurzie s dôrazom na využitie regionálnych zvláštností. Dôležitou pedagogickou stratégiou je zvyšovať motiváciu a záujem žiakov o učenie pozitívnym hodnotením, vyzdvihovaním kladných stránok žiaka a zvýšením jeho vnútornej motivácie.
                     .
           
                   Začlenenie prierezových tém
          Začlenenie prierezových tém
           
          Súčasťou obsahu vzdelávania na úrovni primárneho i nižšieho sekundárneho vzdelávania sú prierezové tematiky, ktoré sa prelínajú cez vzdelávacie oblasti. Prierezové témy realizujeme viacerými formami - ako integrovanú súčasť vzdelávacieho obsahu oblastí vzdelávania a vhodných učebných predmetov, ako formu projektu (v rozsahu počtu hodín, ktoré sú pridelené téme) alebo ako kurz. Nevyhnutnou podmienkou účinnosti prierezovej tematiky je použitie aktivizujúcich, interaktívnych učebných metód.
          Na úrovni primárneho aj nižšieho sekundárneho vzdelávania zavádza Štátny vzdelávací program do vyučovacieho procesu tieto prierezové témy
          Dopravná výchova
          Osobnostný a sociálny rozvoj
          Environmentálna výchova
          Mediálna výchova
          Multikultúrna výchova
          Ochrana života človeka a zdravia
          Tvorba projektu a prezentačné zručnosti


          Dopravná výchova
          Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke je v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke -ako chodcov alebo cyklistov -pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Učebnú činnosť budeme realizovať v prvom ročníku ZŠ v jarných mesiacoch dvojdňovým kurzom dopravnej výchovy v objekte školy. V piatom ročníku je začlenená do obsahu vyučovacích predmetov – etická výchova, technika, telesná výchova, geografia.
          Ciele výchovy bezpečnosti v cestnej premávke:
          -    pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,
          -    sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
          -    uplatňovať si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci (spolujazdec),
          -    spôsobnosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
          -    schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
          -    schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
          -    pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
          -    uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.


          Osobnostný a sociálny rozvoj
          rozvíja ľudský potenciál žiakov, poskytuje žiakom základy pre plnohodnotný a zodpovedný život. Je potrebné aby si už od primárneho vzdelávania rozvíjali žiaci sebareflexiu (rozmýšľali o sebe), spoznávali samých seba, svoje dobré ale aj slabé stránky, rozvíjali si sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie. V tejto súvislosti je potrebné aby sa naučil uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných. Je potrebné podporovať u žiakov rozvoj schopnosti uplatňovať prevenciu sociálno-patologických javov (šikanovanie, agresivita, užívanie návykových látok), získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjať sociálne spôsobnosti potrebné pre osobný a sociálny život a spoluprácu. V tejto prierezovej tematike sa uplatňuje aj vzdelávanie k ľudským právam ale aj rodinnej výchove. Téma sa prelína všetkými obsahovými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní berú do úvahy aktuálne potreby žiakov. Najviac priestoru má v predmete etická výchova, ale uplatňujeme ju aj v náukových predmetoch. Témy realizujeme prakticky, prostredníctvom modelových situácií, diskusií, hier a iných interaktívnych metód.

          Environmentálna výchova
          sa prelína sa všetkými predmetmi. Začlenili sme ju hlavne do predmetov biológia, prírodoveda, pracovné vyučovanie, výtvarná výchova a etická výchova. Cieľom je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť dokázať vnímať vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím vo svojom okolí a uvedomovať si dôležitosť vnímania životného prostredia a jeho ohrozenia na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné pre nich - chrániť rastliny, zvieratá, mať k nim kladný vzťah.

          Mediálna výchova
          Žiaci už vo veku 7 -11 rokov sú vystavení vplyvom médií – nielen elektronických ale aj tlačených -rôznych časopisov. Zvlášť vo veľkej obľube sú televízia a počítač. Nie každý žiak dokáže ich obsah selektovať, preto sa čoraz viac do popredia dostáva potreba rozvíjať u žiakov mediálnu kompetenciu, ktorá by umožnila žiakom osvojiť si stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty, čo znamená, že učiteľ by mal viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, primerane veku sa v ňom orientovali. Cieľom mediálnej výchovy je formovať schopnosť detí primerane veku posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať. Prierezová téma sa uplatňuje hlavne v predmetoch etická výchova, informatická výchova, prírodoveda, biológia, informatika.






          Multikultúrna výchova
          je zaradená do obsahu vzdelávania vzhľadom na to, že v súvislosti s globalizáciou sveta a migráciou sa v škole stretávajú žiaci rôznych kultúr. Je predpoklad , že sa čoraz viac aj v živote dostanú do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr a bude potrebné, aby boli pripravení na rozdielnosť kultúr. Preto cieľom je výchovné pôsobenie zamerané na rozvoj chápania iných kultúr, na rozvoj akceptácie iných kultúr ako aj na rozvoj medziľudskej tolerancie, spoznávanie iných kultúr a emocionálne pochopenie inej kultúry v mene mierovej spolupráce príslušníkov rôznych kultúr, dosiahnuť chápanie rôznych kultúr ako prirodzene rovnocenných, berúc zároveň do úvahy ich historické a sociálne súvislosti a ich rôzne spôsoby sebavyjadrovania. Predpokladaným výstupom je žiak, ktorý pozná aj iné kultúry, ich históriu, zvyky, tradície, akceptuje ju a dokáže s nimi spolupracovať. Multikultúrna výchova sa dotýka aj medziľudských vzťahov v škole, vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi navzájom, medzi školou a rodinou, v tomto smere jej cieľom je dosiahnuť rovnoprávny prístup k všetkým žiakom pochádzajúcim z najrôznejšieho sociálneho a kultúrneho zázemia.
          Multikultúrna výchova je začlenená do predmetov: dejepis, občianska výchova, geografia, výtvarná výchova, hudobná výchova, etická výchova .


          Ochrana života človeka a zdravia (OŽZ)
          ako prierezová téma sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov štátneho vzdelávacieho programu a samostatných organizačných foriem vyučovania – didaktických hier na 1. stupni  a dvoch účelových cvičení na 2. stupni.
          Ochrana života človeka a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie. Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči
          občanom nášho štátu. Cieľom oblasti je formovať ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života, rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž náročných životných situácií.
          Odbornú zložku učiva napĺňajú tematické celky s uvedeným obsahom :
          -    riešenie mimoriadnych situácií -civilná ochrana,
          -    zdravotná príprava,
          -    pohyb a pobyt v prírode.



          Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
          Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov -komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii školy. Žiaci sa naučia prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných
          technológií.
           




                  Vnútorný systém hodnotenia


          Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

          1. Hodnotenie žiakov

          2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

          3. Hodnotenie školy


          1.    Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

               Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu a Internej smernice na hodnotenie a klasifikáciu žiakov Základnej školy Veľká Čalomija 65.   
               Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
               Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
               Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Okrem sumatívnych výsledkov sa sústredíme na rozpracovanie formatívneho hodnotenia výsledkov žiakov formou hodnotiaceho portfólia.  Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
          Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka.
              Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
             Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

          2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
          Hodnotenie zamestnancov sa bude konať na základe:
          •    Pozorovania (hospitácie)
          •    Rozhovoru
          •    Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy , úspešnosť n MONITORE 9, olympiádach a pod)
          •    Sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
          •    Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
          •    Hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov manažmentom školy.
          •    Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“).



          3. Hodnotenie školy

          Cieľom hodnotenia je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené. A preto, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠVP.
          Dôraz je kladený na dve veci:

          - konštatovanie úrovne stavu,
          - zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

          Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
           
              Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe,  ich reálnosť a stupeň dôležitosti.
              Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe.
              Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.
              Podmienky na vzdelanie
              Spokojnosť s vedením školy a učiteľmi
              Prostredie – klíma školy
              Priebeh vzdelávania – vyučovací proces- metódy a formy vyučovania
              Úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
               Výsledky vzdelávania
              Riadenie školy
              Úroveň výsledkov práce školy  
           
          Kritériom pre nás je:
              Spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov
              Kvalita výsledkov
           
          Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:
              Dotazníky pre žiakov a rodičov
              Analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach
              SWOT analýza

           

          Kompletný Školský vzdelávací program Základnej školy Veľká Čalomija 65 je k nahliadnutiu v kancelárii riaditeľa školy.

           

          Mgr. Ján Petrík, riaditeľ školy