Do galérie SITNO 2017 boli pridané fotografie.
SITNO 2017
SITNO 2017
Výstup na Sitno
Súčasťou telesnej výchovy je aj turistika. Naši učitelia telesnej výchovy sa rozhodli a vybrali na realizáciu turistiky výstup na vrch Sitno. Na miesto sme prišli autoabusom. Cesta ubehla veľmi rýchlo. Počasie počas dňa bolo veľmi priaznivé. Celý deň nás hriali jesenné slnečné lúče.
Od Počúvadlo vyrážame z parkoviska východným smerom po zelenej značke. Začíname stúpať no nie je to nič náročné. Tak akurát na jemné zadýchanie s postupným naberaním výšky. Chodník je výrazný vedie pomedzi buky a duby, postupne sa mierne dvíha a skalnatie. Po necelom kilometri sa dostávame k studničke. Pri nej sa chodník točí doprava a potom mierne doľava a vychádza na Tatársku lúku. Zároveň sa dostávame na náučný chodník Sitno. Po prejdení Tatárskej lúky sa ocitáme pod lesom na križovatke značiek. Čaká nás krátke stúpanie lesom a niekoľkých umelými aj kamennými schodmi a dostávame sa pod prvé skalné veže. Značka pokračuje doľava systémom serpentín a drevených schodov, až na vrchol Sitna. Schodov sme narátali 277. Teraz nás čaká to najkrajšie na celom výstupe: výhľadové skaly a výhľady zo Sitna. Ako na dlani máme Banskú Štiavnicu, Tatársku lúku a pri dobrej viditeľnosti aj celé spektrum severných pohorí. Na vrchole Sitna sa nachádza výhliadková veža.
Po návrate dole, k autobusu sa nám začali triasť kolená. Sadli sme si a rozprávali sme si zážitky, čo sme videli a informácie, ktoré nás zaujali. Keď som si zavrela oči v hlave mi vírila myšlienka, čo ešte dokáže príroda vykúzliť.
Ema Olnerová 8.A
Výlet na Sitno
Naša túra na Stno sa začala po hodinovej ceste autobusom. Na začiatku výstupu bol kopec relatívne strmý, ale čím vyššie sme stúpali, tým bol strmší. Všade okolo sme videli nádhernú jesennú prírodu. Stúpali sme vyššie a prišli sme k umelo vytvorenému prameňu pitnej vody. Po 10-minútovej prestávke sme pokračovali vo výstupe. Stúpali sme ďalej a prišli sme na Tatársku lúku. Po ďalšom výstupe sme sa vyčerpane dostali na samotný vrchol Sitna. Výhľad z vrcholu bol nádherný. Na koniec sme mali poslednú 10-minútovú prestávku. Po nej sme sa pobrali dolu všetci oddýchnutí a pokojní.
Kristián Poljak, 6.A
Súťaž v aranžovaní o Zlatý list.
Do galérie Súťaž v aranžovaní o Zlatý list. boli pridané fotografie.
Dňa 27. 09. 2017 prebehla na našej základnej škole súťaž v aranžovaní o Zlatý list.
Zúčastnilo sa 7 skupín od 3. roč. – 9. roč.
Na prvom mieste sa umiestnila 7. skupina, menovite: Lukáš Belá, Dávid Husár, Tomáš Nagy, Kristián Poljak, Norbert Szabó.
Do ostatných zúčastnených skupín patrili nasledovní žiaci :
1. skupina: Kevin Dudáš, Adam Nedeľa, Tibor Pažický,
2. skupina: Rebeka Klinčoková, Diana Matóchová, Annamária Nagyová, Viktória Takáčová,
3. skupina: Rita Bicskeyová, Bettina Csákyová,
4. skupina: Dávid Babka, Kristián Reinold Benko
5. skupina: Michal Jánošík, Vanesa Klimentová, Diana Lednická, Alexandra Máteová
6. skupina: Vanesa Nagyová, Natália Némethová, Michaela Selská, Žaneta Vrbovkaiová
Výhercom srdečne gratulujeme a ostatným zúčastneným ďakujeme za krásny estetický zážitok.
Zodpovední organizátori súťaže boli Mgr. Dagmar Petrovičová a Mgr. Monika Tóthová.
Kanoe a kajaky po novom
Do galérie Kanoe a kajaky po novom boli pridané fotografie.
Nőtincs /Maďarsko/ – súťaž družstiev v jazde na kanoe
Dňa 10.6.2017 sa žiaci našej školy v zložení Adriana Berkyová, Kristína Donová, Christián Švancara, Marián Bojtoš, Peter Nászali a Leonard Konrád zúčastnili súťaže družstiev v jazde na Kanoe, ktorá sa konala v Maďarskej obci Nőtincs. Naši žiaci si napriek tomu, že naša škola nedisponuje takou veľkou loďou počínali medzi svojimi rovesníkmi veľmi dobre. Skončili na 3. mieste vo svojej kategórii. Súťaž pozostávala aj v štafetovom behu 6 x 500 metrov, kde okruh 3 kilometrov sa nachádzal po obvode celej vodnej nádrže. Ďalej si žiaci našej školy zmerali sily v preťahovaní lanom. V tomto vodnom športe, ktorému sa venujeme na našej škole od tohto školského roku to bola prvá súťažná skúsenosť.
Olympijský a protidrogový beh
Do galérie Olympijský a protidrogový beh boli pridané fotografie. Posledný školský týždeň sa ako tradične konal na našej škole Olympijský a protidrogový beh. Cieľom tejto akcie je povzbudiť deti pred prázdninami, aby sa trochu viac hýbali, športovali a nepodliehali výdobytkom dnešnej doby ako sú počítače, mobilné telefóny a internet. Zároveň je táto akcia spojená s propagáciou športu v obci Veľká Čalomija, nakoľko trať bežeckého preteku vedie cez obec. Do súťaže sa zapájajú všetci žiaci školy, ktorí sú rozdelení do jednotlivých kategórii podľa ročníkov. Tak tomu bolo aj tento rok. Napriek horúcemu počasiu všetci žiaci zvládli trať, ktorej dĺžka bola odstupňovaná podľa ročníkov.
Nőtincs /Maďarsko/ súťaž družtiev v jazde na kanoe
Do galérie Nőtincs /Maďarsko/ súťaž družtiev v jazde na kanoe boli pridané fotografie.
Atletika 2017
Do galérie Atletika 2017 boli pridané fotografie.
Atletika 2017
V mesiaci jún prebiehali na našej škole atletické súťaže, ktoré boli určené pre žiakov druhého stupňa. Žiaci si zmerali sily v týchto disciplínach: beh na 60 metrov, beh na 600 metrov dievčat, beh na 1000 metrov chlapcov, hod granátom chlapcov, hod kriketovou loptičkou, skok do diaľky a skok do výšky. Do uvedených súťaží sa zapojilo veľké množstvo žiakov. Absolútnym víťazom Atletickej súťaže 2017 sa stal Marián Bojtoš, žiak 8. ročníka, ktorý v skoku do výšky výkonom 139 cm vytvoril rekord školy.
Vodácky krúžok - kanoe, kajaky
V školskom roku 2016/2017 bol na našej škole založený vodácky krúžok so zameraním na jazdu na kanoe a kajaku. Športy a turistika na vode a v prírodnom prostredí sú vhodným prostriedkom pohybovej rekreácie a sebarealizácie obyvateľstva. V úzkej spolupráci vedenia školy a starostom obce Veľká Čalomija boli zakúpené člny, pádla a záchranné vesty. Žiaci našej školy sa v uvedenom krúžku zoznamujú s vodným prostredím na rieke Ipeľ ako aj so základmi jazdy na kanoe a kajaku. Pre žiakov ide o nevšedný zážitok, nakoľko tento šport sa v širokom okolí vôbec nevyskytuje.
Malá Lúčivná - lyžiarsky výcvik 2017
Do galérie Malá Lúčivná - lyžiarsky výcvik 2017 boli pridané fotografie.
Žiaci Elokovaného pracoviska v Čelovciach pripravili pre škôlkárov Cestu rozprávkovým lesom
Cesta rozprávkovým lesom bola už piatykrát súčasťou programu Týždňa detskej radosti venovanom deťom MŠ Čelovce v rámci osláv Medzinárodného dňa detí. Jej úlohou je prostredníctvom skutočných zážitkov priblížiť deťom svet rozprávok a na chvíľu stať sa ich súčasťou, zoznámiť ich s rozprávkovými bytosťami, plniť rôzne úlohy a zadania vyplývajúce z obsahu vybraných rozprávok, rozvíjať ich fantáziu, predstavivosť, slovnú zásobu, vyjadrovacie schopnosti a v neposlednom rade učiť ich prekonávať strach a prekážky.
V samotný rozprávkový deň – štvrtok 8. júna – o 10.00 bol zraz na nádvorí Elokovaného pracoviska v Čelovciach. Škôlkári sa rozdelili do troch skupín, každá skupinka dostala svojho rozprávkového sprievodcu: prvú skupinku sprevádzala Vedma Marta (pani učiteľka Marta Bobálová), druhú Šmoulinka Zuzanka (pani učiteľka Zuzana Sľúková) a tretiu Vodník Hugo (pán učiteľ Milan Cesnak).
Prvá skupinka sa vydala na cestu. Prvá zastávka bola pri krásnej víle Sedmokráske (Gabriela Kováčová), ktorej deti mali uhádnuť meno podľa kvietka, ktorý rástol pri nej a zaspievať ľubovoľnú pesničku. Až po splnení úloh im víla ukázala smer cesty ďalej. Spojkou medzi jednotlivými skupinkami bol trúdik Vilko (Jozef Kováč), ktorý „poletoval“ medzi organizátormi, hercami, účastníkmi a oznamoval, usmerňoval, radil, pomáhal tam, kde bolo treba.
Druhou zastávkou bola dramatizácia rozprávky O troch prasiatkach. Prasiatka Chvostík (Nikolas Kováč), Bruško (Milan Kováč) a Kopýtko (Diana Kováčová) sa predviedli vo svojich domčekoch zo slamy, prútia a tehál, ktorý pomáhali dostavať aj deti. Keď sa zjavil vlk Príšerný (Dušan Kováč a jeho maska bola naozaj strašidelná), deti ho pomohli odohnať akože „horúcou“ vodou a celé radostné vlka naozaj pooblievali, kde trafili. Za záchranu prasiatok dostali prvú indíciu a Vedma Marta ich zaviedla k nasledujúcej rozprávke.Tam v posteli spal vlk prezlečený za starú mamu (Gabriel Kováč). O chvíľu spievajúc prišlo dievčatko v červenej čiapke (Eva Kováčová) a deti mali uhádnuť kto to je a názov rozprávky. Herci zahrali úryvok rozprávky až po „zožratie“ Červenej Čiapočky a deti mali nájsť riešenie, ako ju aj so starou mamou vyslobodiť z brucha vlka. Na ich zavolanie prišiel horár (Maroš Kováč), deti mu pomohli vyslobodiť starú mamu aj Červenú Čiapočku, podávali kamene do brucha vlka a pozerali, ako smädný vlk spadol do obďaleč pripravenej rekvizity studne. Za pomoc a záchranu dostali ďalšiu indíciu.
Po ceste lesom stretli ďalšiu rozprávkovú bytosť – Nastenku z Mrázika (Patrícia Kováčová). Mali uhádnuť kto je a koho hľadá (Ivana). Keď uhádli, Nastenka im ukázala cestu k rozprávkovému domčeku. Tam uvideli Janka (Ján Kováč) a Marienku (Milana Kováčová), ktorí sa zatúlali a boli uväznení zlou ježibabou (Radoslava Berkyová). Rozprávkové postavy im zahrali úryvok rozprávky, ako si ježibaba z Marienky urobila slúžku, ako Janka vykrmovala a kontrolovala, či priberá, až prišiel deň, keď ho chcela upiecť a zjesť. Deti mali za úlohu pomôcť Jankovi a Marienke zlú ježibabu hodiť do rozpálenej pece za pomoci špeciálneho pekáča (červené boby z roku 1985). Všetci prítomní sa pobavili na oduševnenom úsilí detí hodiť ježibabu do pece. Očividne sa vžili do deja rozprávky a stali sa jej súčasťou. Za odmenu si odniesli tretiu indíciu.
Ďalej kráčajúc prišli deti k zakliatej princeznej (Jozefína Kováčová). Mohli ju odkliať len splnením troch úloh: povedať niekoľko čarovných slovíčok (na čo jedno z detí hneď zareagovalo slovami „čáry máry fuk“, ale správne bolo prosím, ďakujem, prepáč), navliecť roztrhnutý „zlatý“ náhrdelník a pripnúť jej ho na krk. Deťom sa podarilo princeznú odkliať.
Pri ďalšom putovaní rozprávkovým lesom deti stretli ich obľúbenú postavičku Mášu (Brigita Bartošová), ktorej pomohli pozbierať, roztriediť ovocie a uložiť ho späť do košíka. Za odmenu im Máša ukázala cestu k ďalšej rozprávke O Popoluške. So záujmom si deti pozreli dramatizáciu úryvku rozprávky prípravy a odchodu na bál macochy (Terézia Kováčová), nevlastných sestier (Laura Kováčová, Radoslava Kováčová, Viktória Kováčová) a Popoluške (Petra Kováčová) pomohli vytriediť šošovicu a fazuľu, aby aj ona mohla ísť na bál a stretnúť svojho princa (Daniela Kováčová). Za pomoc a uhádnutý názov rozprávky dostali poslednú indíciu, ktorá bola vstupenkou do kráľovstva kráľa Jána Petrochslava Prvého Čelovského (starosta obce Ján Petroch). Lebo len keď sa deti preukázali 4 indíciami, kráľ ich osobne voviedol do svojho kráľovstva, usadil ich v hosťovskej sále a porozprával im rozprávku O troch grošoch.
Toto všetko sa opakovalo aj pri ďalších dvoch skupinách, takže výkony hercov boli trojnásobné. Keď sa všetci zúčastnení zišli v kráľovstve, kráľ Ján Petrochslav Prvý Čelovský udelil všetkým kráľovské ponaučenie: „ Rozprávka o Troch grošoch symbolizuje múdrosť, pracovitosť, šikovnosť, vynaliezavosť. A túto životnú výstroj človek nedostane len tak zadarmo. Musí sa veľa učiť , chodiť do škôlky, do školy, neustále na sebe pracovať, vzdelávať sa. Človek sa uplatní a bude niečo znamenať len vtedy, keď bude múdry, vzdelaný, pracovitý, šikovný. A k tomu Vám prajem veľa odhodlania, vytrvalosti, pevnej vôle a dobrých učiteľov.“
Opekačka II.-IV.A
Do galérie Opekačka II.-IV.A boli pridané fotografie.
Školský výlet Habakuky
Do galérie Śkolský výlet Habakuky boli pridané fotografie.
Šikovníci exkurzia
Do galérie Šikovníci exkurzia boli pridané fotografie.
ŠPORT ...
Do galérie ŠPORT boli pridané fotografie.
Hľadáme Nových olypmionikov 2017
Dňa 11. 05. 2017 sa žiaci našej školy v zložení Milana Kováčová, Ján Kováč, Ján Cirják, Jozef Kováč a Gabriel Kováč zúčastnili Krajského kola súťaže Hľadáme nových olympionikov 2017. Uvedená súťaž sa konala na štadióne Športového gymnázia v Banskej Bystrici. Naši žiaci súťažili v v bežeckých disciplínach na 60 m, 600 m dievčatá, 1000 m chlapci. V silnej konkurencií žiakov z celého banskobystrického kraja sme boli jediná škola, ktorá nemá športovú triedu, no napriek tomu sme trošku premiešali poradie. Za zmienku stojí hlavne 9. miesto Janka Cirjáka v behu na 60 metrov, kde aj v ťažkej skupine v treťom rozbehu skončil na 2. mieste. Každý z našich žiakov si po školskom kole, kde bola vykonaná kvalifikácia v Banskej Bystrici zlepšil svoj čas o pár stotín na 60 metrovej vzdialenosti a na 600 m a 1000 m, dokonca až o 15 sekúnd. Pre našich žiakov išlo o nevšedný zážitok zážitok pretekať na riadnej bežeckej dráhe s profesionálnymi rozhodcami.
Blahoželáme Vám žiaci a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
švp - tretí deň
Do galérie švp - tretí deň boli pridané fotografie.
švp - tretí deň
Do galérie švp - tretí deň boli pridané fotografie.
švp - tretí deň
Do galérie švp - tretí deň boli pridané fotografie.